Do današnjeg dana u Hrvatskoj nije zabilježen ni jedan slučaj sezonske gripe. Mnogi će kazati da je
HPV se često prenose spolnim putem i vrlo su rašireni u populaciji seksualno aktivnih osoba. Prijenos je moguć i oralnim seksualnim odnosom, direktnim dodirom kože, u razdoblju oplodnje (ulaskom spermija u jajnu stanicu) kao i prolaskom djeteta kroz inficirani porođajni kanal tijekom poroda.
Gotovo svi karcinomi vrata maternice sadrže HPV, u više od 97% slučajeva. 15 do 28% žena može biti pozitivno na HPV, a da nemaju klinički nalaz niti promjene u PAPA testu. Brzina javljanja promjena na sluznici ili koži ovisi o općem imunitetu, o tipu virusa i o tome je li inficirana osoba pušač ili nije. Rasprostranjenost infekcije HPV-om u seksualno aktivnih žena do 30. godine može biti visoka, do 25%, dok iza ove dobi pada na 3 do 7%.
Danas se u dijagnostici za medicinsku praksu koristi DIGENE-HPV test koji je Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) registrirala kao referalnu metodu za rano otkrivanje i tipizaciju virusa. Koristimo ga kod žena, muškaraca i djece. PCR metoda koristi se za epidemiološke studije, jer se njome određuje svaki pojedinačan tip virusa zasebno. Kada se DIGENE testom utvrdi prisutnost virusa, potrebno je načiniti PAPA test koji će prikazati jačinu citološke promjene koja može ići od urednog nalaza u nizu stupnjeva: ASCUS, SIL, CIN I, CIN II, CIN III (karcinom in situ). Zatim je potrebno napraviti kolposkopiju (mikroskopska fotografija promjene na sluznici ili koži). Ova pretraga se kod muškaraca zove penoskopija. Bitno je naglasiti da u slučaju dokazanog infekta s HPV u jednog partnera, istovremeno treba provesti dijagnostiku kod drugog partnera (bris spolovila izvana, bris uretre ili na drugim lokacijama). Terapijski tretman provodi se istovremeno za oba partnera. Za vrijeme terapije potrebno je izostaviti spolne odnose. Prosječno liječenje traje 6 tjedana, a može biti kraće ili duže. Pušenje, vegetarijanska prehrana, druge selektivne dijete, stresovi i trudnoća bitno ometaju proces izlječenja.
Infekcija HPV-om ne utječe na plodnost. Kondomi nisu potpuno sigurna zaštita od infekcije jer su za HPV propusni, a i tijekom ili nakon odnosa infekt se može prenijeti s kondoma ili s prstiju.
Žene kojima su rađeni zahvati kao konizacija, LLETZ, krioterapija, medikamentozno liječenje – trebaju raditi brisove vrata maternice, rodnice i vulve, jer se virus može zadržati u ovom području i podmuklo ponovno ugroziti zdravlje žene. Žene koje nemaju infekciju vrata maternice s HPV-om, neće oboljeti od karcinoma vrata maternice.
Tipovi HPV-a niskog rizika najčešće će izazvati: bradavice na koži, papilome glasiljki, genitalne kondilome (javljaju se na penisu u muškarca, a u žena na sluznici rodnice i stidnice, na grlu maternice Tipovi HPV-a niskog rizika najčešće će izazvati: bradavice na koži, papilome glasiljki, genitalne kondilome (javljaju se na penisu u muškarca, a u žena na sluznici rodnice i stidnice, na grlu maternice kao i u području međice, a mogu se proširiti i uokolo anusa, kao i na drugim dijelovima tijela)
Tipovi HPV-a visokog rizika izazivaju karcinom na mjestu gdje se nađu: karcinom vrata maternice, rodnice, vulve, analnog područja, kože penisa, prostate, karcinom druge lokacije (izvan anogenitalne regije): čeljusti, ždrijela, larinksa, pluća, kao i u području međice, a mogu se proširiti i uokolo anusa, kao i na drugim dijelovima tijela)
Tipovi HPV-a visokog rizika izazivaju karcinom na mjestu gdje se nađu: karcinom vrata maternice, rodnice, vulve, analnog područja, kože penisa, prostate, karcinom druge lokacije (izvan anogenitalne regije): čeljusti, ždrijela, larinksa, pluća.