četvrtak, 27. ožujka 2014.

Podravka na Žgancijadi u Koprivnici

Koprivničanci, danas ne kuhamo – moto je kulinarske manifestacije Žgancijada koja se održava u subotu, 29. ožujka u Obrtničkoj školi u Koprivnici. Ovo tradicionalno jelo pripremat će profesionalci iz petnaestak restorana i pokazati da se žganci mogu pretvoriti u vrhunski gastronomski užitak. Usto, u spravljanju žganaca ogledat će se i učenici ugostiteljskih škola i nezaposleni kuhari, odnosno zaljubljenici u tradicijska jela. Svima zajedno cilj je promocija tradicijske gastronomije i uvrštenje žganaca u svakodnevnu prehranu.
Žgancijada koju organizira Udruženje obrtnika Koprivnica u suradnji s Udrugom kuhara Koprivničko-križevačke županije te Podravkom d.d. uz sponzorstvo Hrvatskog kuharskog saveza i Hrvatske gospodarske komore, ima i humanitarni karakter. Naime, posjetitelji će moći kušati pripremljena jela, a kupnjom humanitarnog bona za obrok od 15 kuna pomoći će rad udruge Šegrtsko srce. Ova udruga odnedavno djeluje u koprivničkoj Obrtničkoj školi, a cilj joj je pomaganje učenicima slabijeg imovinskog statusa.
Program Žgancijade koji sadrži razne prezentacije, radionice, natjecanja te dekoriranje jela u kojem će se okušati i neka poznata imena iz javnoga života Podravine, odvijat će se od 9 do 16 sati. Ulaz za posjetitelje i kupnja obroka predviđen je od 11 sati. (J.L.)

ponedjeljak, 24. ožujka 2014.

Podravka na državnom Gastro natjecanju

​Ugostiteljsko-turistička škola Osijek bila je domaćin natjecanja najboljih učenika u 5 gastronomskih i 3 hotelijersko-turističke discipline. Suorganizatori su bili Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Zajednica ugostiteljsko-turističkih škola.
Na natjecanju je sudjelovalo oko 200 učenika i njihovih mentora. U gastronomskim disciplinama pripremanje svečanog menija, pripremanje hladnog slanog izloška i pripremanje hladnog slatkog izloška imali smo priliku, u ulozi ocjenjivača, ugostiti poznata i cijenjena imena iz struke. Tako smo na djelu imali prilike vidjeti u prvoj disciplini, pripremanju menija, kao predsjednika Povjerenstva Zlatka Sedlanića, promotora kulinarstva iz Podravke, dok su ocjenjivači bili Stanislav Vinković iz hotela Park u Našicama i Iva Gracek mentor kuhar u Hotelu Osijek.
Tijekom natjecanja posjetitelji su imali priliku vidjeti Podravkine proizvode izložene na promotivno izložbenom stolu, a kod pripreme menija koristili su se Podravkini proizvodi : mono začini, brašna, vanilin šećer, prašak za pecivo, želatina, šlag, gusnel, rajčica koncentrat, senf, ajvar, kečap, kompoti… Ravnatelj škole Blaško Nenalo zahvalio se na suradnji i doprinosu koje je Podravka dala za ovo državno natjecanje te naglasio kako će i dalje koristiti proizvode naše kompanije u njihovim praktikumima. Također, važno je da smo upoznali buduće kuhare s dijelom asortimana koji ima Podravka i kojega će budući kuhari koristiti na novim radnim mjestima. (Z.S.)

srijeda, 19. ožujka 2014.

Okoliš i zdravlje – u povodu klimatskog tjedna

Društvo kemičara i tehnologa Koprivnice u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom – Županijskom komorom Koprivnica u povodu Koprivničkog klimatskog tjedna organizira stručni skup na temu „Okoliš i zdravlje“.

Teme skupa su:
1. „Trendovi mikroklimatskih promjena u Podravini i utjecaj meteoroloških parametara na transport bioloških čestica u zraku“ - Vesna Kadija Cmrk, dipl.ing.fizike, Razvoj poljoprivrede, Podravka

 2. „Izdašnost i kvaliteta voda iz javnih vodovoda Koprivničko – križevačke županije“ - dr.sc. Jasna Nemčić - Jurec, dipl.ing., rukovoditelj Službe za zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko – križevačke županije

 3. “Održiva uporaba pesticida” - mr. sc. Željkica Oštrkapa-Međurečan, dipl. ing. agr., Savjetodavna služba

Stručni skup će se održati 21. ožujka 2014. (petak) u 13 sati u dvorani HGK – Županijske komore Koprivnica, Frankopanska ulica 3, Koprivnica.

Svi zainteresirani su dobrodošli!

(DKTK)

srijeda, 12. ožujka 2014.

Četiri finalista iz zagrebačke osnovne škole

Učenici zagrebačke osnovne škole Ive Andrića pripremali su se za svoj prvi Lino višebojac dvadesetak dana.
Izrađivali su transparente, osmišljavali slogane, pisali literarne radove, oslikavali majice, ucrtavali lik Lino medvjedića na navijačke table i kape. Veliku potporu u svim aktivnostima pružali su im nastavnici koji su u projektu prepoznali iznimne vrijednosti bitne za poticanje dječje kreativnosti, sportskog duha i fair ponašanja na sportskim terenima. Stoga ne treba čuditi da je Lino višebojac u njihovoj školi bio jedan od najboljih ikada održanih u glavnom gradu Hrvatske i da su zaslužili tri desetke.

Teško je reći tko je bio bolji - izvođači uvodnog programa među kojima su plesači Karlo i Ema odmah osvojili pozivnicu za nastup u finalu, navijači koji su stvarali zaglušujući okvir natjecanja ili pak višebojci među kojima su najbolji bili Ana Radoš (160 bodova) s drugim rezultatom sezone te Dino Medić koji je do trona došao u dodatnom razigravanju. Uz njih, velike pohvale zaslužuju Antonio Zagorec koji je najozbiljniji kandidat za trofej fair play, Petra Gredelj Kovačić za svoje stihove o savršenom svijetu bez gladne i nesretne djece, Roko Pezelj koji je zanimljivo oslikao svoje lice, te 3 a i 7 b razred koji su proglašeni za najbolje navijačke skupine.

U odličnu Lino priču u školi u naselju Sopot savršeno su se uklopili mladi Dinamovci Arijan Ademi i Duje Čop. Arijanu je ovo bilo već treće gostovanje na Lino višebojcu pa je možda zato odlučio ovaj puta pokazati i svoj košarkaški talent. U dvoboju protiv Mare Barbarić Arijan je precizno ubacio sva slobodna bacanja što je bio prevelik izazov osmašici koja trenira košarku. Stoga je obraz navijača odlučio obraniti Bruno Jurec, inače golman, koji je obranio oba Dujina udarca i gotovo izbušio mrežu svojim jakim udarcima.

utorak, 4. ožujka 2014.

Kako pomoći steriliziranoj maci elizabetanskim ovratnikom

Nisam znala kakvi me problemi čekaju nakon sterilizacije mace. Doduše to i nisu neki problemi ako se usporede s onima koji su bili prije sterilizacije. U veljači mace traže partnera kako bi osigurale potomstvo, prirodno rekli bih. U prirodnom okruženju to je sasvim prirodna i uobičajena pojava. No kada je maca cijelo vrije uz vas u stanu teško je i nemoguće podnositi njezine aktivnosti tjeranja, te pišanje po krevetima i obilježavanjima teritorija, kako bi na takav načina osigurala tragove za potencijalnoga mladoženju. Simptomi su manje više svima poznati. Brusi se u  sve što joj se nađe na putu, liježe po podu i diže zadnji kraj u zrak sa savinutim repom na stranu, mijauče kao divlja životinja s pogledom zmijice, ponekad je agresivna i grize. Sve bi to bilo u redu da ne živite u stambenoj zgradi, pa samo čekate susjede da vam pokucaju na vrata, kako bi kritizirali macu radi njenog jezivog mijaukanja i nestašluka.
Jedino humano i normalno rješenje za vas i macu je da dogovorite termin sterilizacije kod vetrainara i to uradite.
Dali smo macu sterilizirati kako bi se ona i mi riješili njenog ''ludila'' koje može prijeći i u mentalnu bolest kod mačaka ako se tjeraju dugo vremena, što može potrajati cijelu godinu, pa sve do listopada.
Konačno smo dogovorili termin kod veterinara i dali macu sterilizirati, lako je sve podnijela, dali smo je u dobre ruke stričeka veterinara, koji je to lijepo obavio. Nakon što se maca počela buditi iz anestezije malo je bila kao''pijana' te smo je stalno imali pod kontrolom. Drugi dan se već lijepo oporavila i već je uzela nešto hrane navečer. Kada je shvatila da ima šavić na trbuščiću, nakon dva dana, to je vrijeme kada ga je mogla doseći jer su je bolovi već popustili, počela je lizati ranu končiće.


Maca voli biti ureda i stalno se ''licka'' kao prava dama. Končići na trbuhu su joj smetali i tako je odabrala jednoga da ga skine, što je i uspjela svojim rožnatim jezikom. Veterinar nas nije upozorio niti joj je stavio bilo kakvu zaštitu, te smo došli na ideju da joj napravimo privremeni zaštitnik odnosno elizabetantski ovratnik kako ne bi mogla do rane i ostalih končića.
Ovratnik se pokazao kao odlična ideja i maca ga je bez brige podnosila. Navigacija joj je bila malo poremećena, ali ništa strašno, nije mogla u sve kutove iza ormara i kreveta. Izgledala je baš simpatično i umiljato. Važno je da smo uspjeli u naumu  te ideji kako bi maci zaštitili ranu koja joj je nakon toga  krasno zarasla, a nakon osam dana otišli smo da joj se izvade konci. Maca je prava dama, i nije za prepoznati u  aktivnostima prije sterilizacije. Vrijedilo je truda za macu i za nas.

Međunarodni kongres autohtone kuhinje s Podravkom

U umaškom hotelu Sol Garden Istra Svjetski kulinarski majstori, gastronomski stručnjaci i turistički djelatnici susreli su se na 3. Međunarodnom kongresu autohtone kuhinje IAGI (International Art of Gastronomy in Istria).
Manifestacija se održala pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Ive Josipovića te pokroviteljstvom Grada Umaga i Istarske županije uz sudjelovanje brojnih partnera od kojih je jedan od najvažnijih Podravka.
"Autohtona kuhinja i gastronomska baština u profiliranju nacionalne i svjetske gastronomije" bila je glavna tema kongresa koji povezuje i zbližava kuhare iz različitih zemalja te posjetiteljima nudi niz zanimljivih predavanja, prezentacija i degustacije stotinjak jela svjetske gastronomije, počevši od istarske. Ovogodišnja zemlja partner bila je Srbija, a osim Hrvatske sudjelovali su i Slovenija, Tunis, Izrael, Palestina, Velika Britanija, Poljska, Albanija i Malta.
Podravkini promotori kulinarstva uz vrhunske kuhare i predavače sa svih kontinenata predstavili su dio Hrvatske autohtone kuhinje te su pripremali slavonski čobanac, naravno s Fantom i ostalim Podravkinim proizvodima te nekoliko jela s novim temeljcima za koje su dobili samo riječi hvale od struke i ostalih gostiju. Osim jela koja su pripremali promotori kulinarstva, Podravkini proizvodi našli su se i u sastavu ostalih jela koja su bila predstavljanja u program
u IAGI-a.